Festival Pohoda 2009: rýchly sumár po príchode domov

Ako už viete, tohtoročný Pohoda festival sa skončil tragicky po tom, ako vietor zhodil O2 stan, pod ktorým boli stovky ľudí.

Prinášam stručný popis situácie z môjho pohľadu (18.7.2009 poobede):
Zhruba okolo druhej poobede začína popŕchať a fúkať vietor. Vraciame sa k stanu a posilňujeme nepremokavú časť stanu kolíkmi, ako aj napíname protivetrové šnúry.

O Kaščákovej výzve ohľadne prerušenia programu a silného vetra (o cca tretej?) sa dozvedáme až okolo pol šiestej zo správ na rádiu.

Pred búrkou sa skrývame v stane, robíme ešte kontroly a zrazu začína fúkať silný nárazový vietor. Vidíme, ako trhá plachty zo strechy Silent disco stanu (okolo štvrtej), neprežívajú aj niektoré stany účastníkov, ktoré odnáša. Vraciame sa do stanu. O cca pol hodinu sa šíria prvé zvesti o padnutom stane O2, zranených ľuďoch. O ďalšiu pol hodinu už kolujú aj informácie o tom, že niekto zomrel a Pohoda je zrušená, treba opustiť areál.

Rýchlo balíme veci aj stan (v stále silnom daždi) a presúvame sa do auta, kde trávime asi 4 a pol hodiny čakaním navýjazd z areálu (tvoria sa veľké zápchy).

V tomto momente (22:30) sú ešte stále niektorí moji priatelia v zápachach v areáli na letisku.

Ospravedlňte formu tohto príspevku, som otrasený z videa, ktoré som práve dopozeral, a celej tragédie.

PS: Twitter správy od ľudí na festivale môžete čítať pod slovami #pohoda a pohoda.

Ad "evakuácia": potvrdzujem, že to bol pomerne neriadený úprk áut z parkovisiek sprevádzaný nekončenými zápchami, rozblatnenými cestami, zapadnutými autami v blate a pod. SBSkári boli nervózni, ľudia boli nervózni, lebo SBS púšťalo len jeden smer áut, ostatné boli ignorované a pod. Nadávky, kľud, trúbenie, nahlas hudba z autorádií, ľudia po kolená v blate - takto vyzerala "evakuácia" z letiska (nepíšem to s odporom, ani neukazujem prstom, chápem, že zápchy by boli aj normálne a toľko áut naraz sa nedá odtiaľ dostať). Políciu bolo vidieť až mimo areálu. Neviem, ako šoférovali stovky ľudí, ktorí pili až do poobedia. Odstavených áut políciou extrémne málo.

:: 18.07.2009 :: rubrika Komentáre :: pridal Daniel :: [*] ::

Diskusia:

Co sa tyka prerusenia vonkajsich vystupeni, tak tie oznamene boli, urcite este pred stvrtou hodinou.

A co sa tyka zapch na parkovisku. Je smutne, ze tam nebola policia od zaciatku. No je este smutnejsie, ako sa spravali ludia (navstevnici). Pretoze kebyze ide kazdy takym sposobom ako ma, cize podla predpisov, nepredchadzaju sa, neubiehaju sa ako stado volov, tak ziadna takato zapcha by sa tam nevytvorila.

Osobne som tam bol 7 hodin na parkovisku, kym sme sa dostali vobec odtial prec. Potom to uz nastastie regulovala cele policia. Ale inak to bola tragedia. Len rozmyslam koho vacsia. Ci organizatorov, alebo vodicov.

Napísal Luke dňa 22.07.2009 o 09:18:35


oznamenie bolo (pokial pocuvam a citam) iba na bazant stage.

to, ze chybali megafony alebo aspon nesla dokola informacia o ukonceni festivalu zo silnej aparatury na podiach je uz chyba organizatorov.

oznam mi ohlasil akysi clovek, ktory nevyzeral doveryhodne (ziadna rovnosata, vysielacka, vyzeral ako ucastnik, nie organizator), chvilu sme si mysleli, ze si robi srandu (to sme este nevedeli o vaznych dosledkoch)

Napísal dusoft dňa 22.07.2009 o 12:24:02


Napísal Romeo [web] dňa 23.07.2009 o 08:39:03


Napísal Lolita dňa 31.12.2009 o 11:00:47


Napísal dňa 29.05.2012 o 23:27:33