Dekriminalizácia marihuany, prohibícia alkoholu?

Peter Kupčík nahlas rozmýšľa nad tým, či podpísať petíciu za dekriminalizáciu marihuany Charta Marihuana 2007. Signatári petície žiadajú umiernený postup voči ľuďom, ktorí využívajú konope pre vlastnú potrebu. Zároveň prejavujú klasický liberálny pohľad na držbu konope - akékoľvek užitie je prejavom slobody jednotlivca. Ak sa tak navyše deje v súkromí, štát nie je oprávnený obmedzovať túto slobodu. Klasická liberálna politická teória, bez ktorej by moderné demokracie západného typu neexistovali. Navyše petícia označuje za pokrytectvo tolerovanie a priamy zisk štátu z tvrdej drogy alkoholu.

Peter spomína, že marihuanu nevyskúšal a teda dojmy a fakty o nej má sprostredkované. Ako však vravieval môj americký lektor: "Nemusíte prečítať každú knihu, aby ste si o nej utvorili názor." Názory iných často analyzujeme, preberáme, recyklujeme a občas vydávame za vlastné.

Na gymnáziu sme si so spolužiakom o marihuane pripravili referát na chémiu. Čerpali sme z encyklopédií, novín, internetu. Na začiatku boli mená tejto drogy: mariška, Mary Jane, gandža, tráva, zlato z Acapulca, konope, cannabis atď. Na konci po vyčerpávajúcom štúdiu množstva zdrojov a faktov naše zistenie, že napriek nepopierateľným efektom po jej užití sa horrorový "Reefer Madness" nekoná.

Známy je aj výrok Georga Washingtona: "Čo najviac využite semienko konope, sejte ho všade." Napokon, konope bolo popri ľane jednou z naužitočnejších rastlín v prvej polovici dvadsiateho storočia aj na Slovensku. Známa je trvanlivosť jeho vlákien, moderná veda pozná aj konopný papier, kozmetiku (tá je tohtoročným hitom v Body Shope) a napokon lekármi overené pozitívne medicínske účinky.

Späť ku mäkkým drogám cannabis sativa a indica a tvrdej droge alkoholu. Alkohol prináša následky - okrem prvotnej euforickej fázy po nadmernej konzumácii nasleduje fáza agresívna. Spomeňte si na zábery rowdies. Marihuanu však s úspechom využili policajti v Nemecku pri Majstrovstvách sveta vo futbale 2006. Poradné slovo mala holandská polícia, ktorá má s marihuanou (a inými drogami) skúsenosti. Polícia bola pri Svetovom pohári nekompromisná voči fľašiam s alkoholom - tieto boli prísne zakázané a častokrát zabavené pri prehliadkach pri vstupe na štadióny. Naopak, marihuanové jointy či sáčky s konope polícia podľa odporúčaní holandských kolegov ignorovala. Výsledkom bolo menej výtržníkov a viac pokľudných ľudí. Na základe tejto skúsenosti vieme dedukovať fakt, že konope ukľudňuje.

Peter nakoniec petíciu za dekriminalizáciu podpísal (zároveň trošku nevhodne operuje so slovom legalizácia). Legalizácia by dostala marihuanu na úroveň legálneho tovaru predávaného v obchodoch. Dekriminalizácia iba požaduje ukončenie kriminalizovania držby tejto látky, t.j. podobne, ako keby bol alkohol tolerovaný, ale predávaný iba neoficiálne.

Výzva Charta Marihuana 2007 si právom zasluhuje pozornosť mainstreamových médií napriek svojej naivite a naštvanému vyzneniu. Obávam sa však, že slovenské médiá (česť zopár výnimkám) nie sú schopné odbulvarizovať svoj pohľad na THC (efektívnu látku v konope). Radšej budú donekončna ukazovať ožratého nenávistného primitíva, ktorý nazýva novinárov špinami, či dokonca istého macho generála, ktorý sa nehanbí vystaviť na obdiv svoje komplexy kompenzované rýchlou jazdou v aute 007 porušujúc zákony Slovenskej republiky.

Alkohol usmrtí ročne niekoľko stoviek ľudí priamo, tisícky ľudí zomrú v dôsledku alkoholom zavinených nehôd. Rýchla jazda je príčinou stoviek úmrtí každý rok (viď napr. poučné reklamné spoty o rýchlej jazde). Konope zatiaľ priamo nikoho neusmrtilo.

Zdroje (nič moc, uvítam, ak pridáte ďalšie): Úmrtia zavinené alkoholom - UK štatistiky, dopravné nehody 1999-2003, počet úmrtí v dôsledku dopravných nehôd, žiadna zaznamenaná smrť užitím marihuany.

Komentáre utvoria záver tohto článku: Ako na vás pôsobí text Charty? Ste abstinenti? Užívate (užívali ste) nikotín, kofeín, konope, alkohol? Ste proti rýchlej jazde? Mali ste skúsenosť s opitým agresorom? Má štát právo siahať do súkromia domova? Iné komentáre, postrehy, pohľady?

Aktualizácia: SME: Testery na drogy za volantom?

:: 20.06.2007 :: rubrika Komentáre :: pridal Daniel :: [*] ::

Diskusia:

Napísal [web] dňa 21.06.2007 o 08:47:17


podla mna by velmi pomohlo dekriminalizacia drog, keby drogy nepredavali mafiani, ale robilo sa to legalne, ale kontrolovane. vid: http://www.leap.cc/

Osobne som drogy neskusal, alkohol pijem prilezitostne hlavne pivo, a vacsinou nejake dobre vinko :) Som proti rychlej jazde - hlavne motorkarom, nepustal by som ich na cesty, vacsinou jazdia ako blazni. Sportove motorky, a tuning. auta patria na drahy, nie do premavky...

Napísal jalso [web] dňa 21.06.2007 o 09:10:02


cim dalej tym viac som presvedceny, ze nepomoze ani kriminalizacia ale ani dekriminalizacia. Najma to druhe je taka idealisticka predstava, ze to spolocnosti vyznamne pomoze. Podla mojho nazoru celkom urcite nepomoze. Uz iba preto, ze mozu nastat dve situacie:

obchodne kanaly zostanu zachovane a na distribucii budu nadalej zarabat tie iste "partie". Pri pokuse to pestovat tu odrazu zistime, ze je obchodne zaujimavejsie pestovat hasis ako psenicu.

Je to rovnako scestna predstava ako to, ze by pestovanie repky ako palivo do automobilov vyriesilo 100%ne jeho potrebu...

Napísal rony dňa 21.06.2007 o 10:18:54


zameral si sa moc na pestovanie. to sa vzdy da regulovat - ako to stat a EU uz robi roky - dotaciami (neschvalujem).

nikto nebude pestovat konope, ak bude repka dotovana a zarobi viac. na druhej strane - cim vacsia konkurencia, tym nizsia cena, t.j. trh sposobi, ze sa konope neoplati pestovat kazdemu.

ale moj clanok nie je o pestovani. skor poukazujem na to, ci je v poriadku, aby stat kriminalizoval sestnastrocne deti, ked pri alkohole to zdaleka nerobi (staci navstivit v piatok vecer, ktorykolvek podnik v meste). nevidim spolocensku prospesnost v umelom vytvarani zlocincov z ludi.

spolocenska nebezpecnost uzivania makkych drog doma v sukromi je nulova.

Napísal dusoft dňa 21.06.2007 o 10:23:34


kazdy rok zomru na predavkovanie tisice.Ti ludia nezomru z dovodu, ze stale zvysuju davky, ale z dovodu, ze si nikdy nemozu byt isty ta latka je v akej koncentracii.Keby to bolo kontrolovane tak ako su napr. lieky, tak sa toto riziko minimalizuje. Priklad: Vo svajciarsku sa zacal 1 program v 2004: Zavisly dostali od statu heroin zadarmo. 24% percent z nich je momentalne abstinent. za tych 12 rokov nikto nezomrel na predavkovanie. Percento infekcii na aids, hepatitidu si nizsie (dostavaju higienicke inj. striekacky,atd), nizsia je kriminalita,prostitucia. Za tie roky sa znizilo pocet pouzivatelov heroinu vo svajciarsku o 82% . Vsade inde sa pocet zavyslich na heroine zvysuje.

Napísal jalso [web] dňa 21.06.2007 o 10:49:08


Napísal noro [web] dňa 22.06.2007 o 00:53:34


rozdiel medzi dekriminalizaciou a legalizaciou je zrejmy - v cr je aktualne dekriminalizacia, v holandsku legalizacia pre isty druh businessu (coffee shops).

neexistuje nic take ako ciste konope bez THC - aj technicke konope ma vzdy nizky obsah THC, co znamena, ze sa da zneuzit vo velkych mnozstvach, cize prave tato cast je sporna.

druha vec je, ze chemickou upravou je mozne THC odtial dostat. na tom funguje body shop a jeho kozmeticke vyrobky.

ps: "I'm in favor of legalizing drugs. According to my value system, if people want to kill themselves, they have every right to do so. Most of the harm that comes from drugs is because they are illegal." Milton Friedman

aj to je pohlad na vec.

tiez som chartu nepodpisal kvoli urcitym problemom s textom, inak nenamietam.

nakoniec, v clanku zdoraznujem uzivanie drogy v sukromi. prave preto, ze sukromie je podla klasickej liberalnej politickej teorie svate a stat nema na pode sukromnej ziadne prava (ak nie je naplnena spolocenska nebezpecnost = nebezpecnost smerom k inym ludom).

Napísal dusoft dňa 22.06.2007 o 01:44:13


ps: to "pokrytectvo" dekriminalizacie vs. legalizacie vychadza iba z politickej reality, myslim si. t.j. ziadne tresty pre uzivatelov znie lepsie ako distribuujme drogy v obchodoch.

Napísal dusoft dňa 22.06.2007 o 01:53:44


Napísal [web] dňa 22.06.2007 o 14:00:44


Napísal [web] dňa 22.06.2007 o 14:05:19


Ja sa na nu neodvolavam, len upresnujem, preco sa tento pojem pouziva.

Samozrejme, ze moj nazor je jasny - legalizovat a spravit z toho obchodny artikel. Zdanovat 19% DPH + dan z prijmu a ekonomika bude prekvitat (o turizme nehovoriac).

Je pokrytecke mat legalny alkohol (tvrda droga s fyzickou zavislostou) a nikotin (droga s fyzickou zavislostou) a pritom postihovat uzivatelov dalsich prirodnych drog (na THC napr. fyzicka zavislost nevznika).

v cechach je aktualne novy trestny zakonnik (zatial v diskusii), dekriminalizacia tam ale funguje v praxi.

Napísal dusoft dňa 22.06.2007 o 17:13:44


som proti drogam, ale viac som proti porusovaniu zakladnych ludskych prav

k diskusii o kriminalizacii vs. legalizacii: objasneniu by mozno pomohla analogia s niecim existujucim na slovensku, co sice nie je "legalizovane", ale nie je ani "kriminalizovane". napr. prepitne?

Napísal charon [web] dňa 27.06.2007 o 16:02:47


Napísal Anonym dňa 01.07.2007 o 17:49:01


Napísal Stefan dňa 04.07.2007 o 13:15:47


Jednoznacne legalizovat...Preco sa nepohnut dalej...?Ci to fakt musime cakat na prilev novej krvi do zakonnodarnych organov a parlamentu???Dufam,ze sa mylim...

Napísal MK2000 dňa 16.07.2007 o 00:44:26


Napísal sonya dňa 20.07.2007 o 10:32:37


sonya: aplikovat sa daju rovake pravidla ako pre alkohol - predaj od 18 rokov.

Napísal dusoft dňa 24.07.2007 o 17:07:37


super clanok..plne sa stotoznujem s nazormi autora...

Napísal Juraj dňa 26.07.2007 o 13:57:27


jednoznacnew legalizovat. clovek kt. ma v hlave dokonale vyvinute myslenie nemoze sa stotoznovat so sucastnym zakonom. je to chore...basa za pestovanie pre vlastnu potrebu

Napísal jasomto dňa 09.08.2007 o 22:54:22


kazdy kto ma deti sa moze rovnako bat ze budu mat 12 a postriha ich a budu chciet byt huste a sa ozeru... uz je na rodicovi ci vie vysvetlit svojmu decku preco by nemalo pit a popripadnej legalizaciii setkich drog preco by nemalo fetovat a hulit a fajcit a nech si decko utvori svoj vlastny nazor... ved ma mozog preboha... kazdy bol sopliak a vie ako strasne sa musel opit a ako si lahko ten chlast vychytal v obchode.. tzn. ze ked niekto chce tak mu to ziadny zakon nezakaze... a ani by to nemal ziadny zakon zakazovat... mam vlasnu hlavu aked sa budem chciet zhulit tak sa zhulim a nebudem chlastat len preto lebo za to nepojdem do basy... to iste s fetom.. kto chce bude a to ze ma 14 rokov v tom nehra ulohu... legalizovat setko=znicit nelegalny drogovi obchod+mafiu ktora to riesi pripadne a seci dealeri su bez prace. ludia domahajte sa vlastnej slobody ved to je to najhorsie co vam moze niekto upierat a ziadny clovek na to nema pravo takisto ako nema pravo zabit niekoho okrem sameho seba a ti co nehulite nezavidte nam co hulime ze hulime my vam nezavidime ze vy nehulite.

Napísal zomb0 dňa 20.08.2007 o 18:50:04


Napísal anonym dňa 13.10.2007 o 22:21:10


Napísal anonym dňa 13.10.2007 o 22:53:35


Napísal Filo dňa 19.10.2007 o 03:54:04


SERIEM NA VAS! ZAJDEM SI DO FARBY-LAKY A KUPIM SI DOBRU ZELENU SKLENENU FLASKU C6000ky ... MNAM MNAM

Napísal bombz0r dňa 14.11.2007 o 09:39:05


dusoft, pekne si to napisal, dobre si to doplnil aj v diskusii, ale:
napadlo ta niekedy pozriet sa na to z druhej strany? Kolko su zisky pri vyrobe, distribucii a predaji drog (od marisky po tie najtvrdsie)? Spravne, patria medzi najvacsie na svete. Aky je problem cez rozne nadacie, lobby a znamosti tlacit z tych ziskov male percento na vsetky mozne kampane proti drogam? Preco by to robili? Aby sa verejna mienka nikdy nepreklopila a nedoslo k legalizacii drog, cim by cierna ekonomika prisla o neuveritelne prachy. Hm?

Napísal and247 dňa 23.11.2007 o 14:21:50


ja si myslim ze jedine co stoji v ceste dekriminalizacii marihuany je to, ze vecsina ludi nepozna fakty o tejto rastline a preto ju mylne davaju do jedneho vreca s tazkymi drogami ako su pervitin,heroin,...a ak sa toto nezmeni, nikdy sa dekriminalizacie nedockame.

Napísal matko dňa 12.12.2007 o 23:33:31


Napísal Oskoner dňa 15.12.2007 o 23:22:39


Napísal Martin dňa 25.01.2008 o 09:31:42


s dekriminalizaciou absolutne suhlasim,a myslim ze drzanie a uzivanie marihuany je kazdeho osobna vec,a dostat 5rokov zto ze mate pri sebe jeden sachlik je smiesne! az absurdne! najhorsy trest co si viem predstavit by mohol byt dobrovolne prace napr, cim by aj ludia pomohli pri zveladovani mesta,namiesto toho aby sedeli v base 5rokov a mali cely zivot znehodnoteny...prciom ked vijdu z vezenia, su z nich ovela horsy ludia ako pred tym co vosli do basy. Zamyslite sa... + alcohol je ovela ucinnejsia a nebespecnejsia droga ako marihuana sama o sebe... nasledky po pouziti su dobre vysvetlene uz v uvode a suhlasim s nimi

Napísal Erik dňa 09.02.2008 o 19:41:02


Napísal Erik dňa 09.02.2008 o 22:45:11


Napísal fiilo dňa 13.02.2008 o 15:04:05


Myslim si ze netreba legalizovat, nie pre to ze je skodlivejsia ako alkohol tiez si to nemyslim, ale preco mat dalsiu legalnu drogu na slovensku? 70per dospelych ludi na slovensku chlasta a na co riskovat aj viacej uzivatelov travi? ja osobne hulim tak raz do tyzna kedysi este na strednej som hulila kazdy den nasledky-zabudanie, pocity uzkosti, celkova pomalost, pomale reagovanie na vonkajsie podnety atd teraz pohulim menej vacsinou iba ked aj popijem a je to uz ok. podla mna by stacilo iba upravit tresty za drzenie travy pre vlasnu potrebu ako je to v cechach a bolo by to ok..lebo ist sedet koli gramu travy je akoze vazne bieda...ale budme radi ze neziejem v thajsku sorry za chyby gramaticke

Napísal janka dňa 07.04.2008 o 22:47:05


Starsi clanok, celkom dobra tema. Nieco podobne sme preberali vcera so znamou. Drogy, trava, alkohol, cigarety, alibizmus, naivita, atd. Hovorila, "preco je to teda nelegalne" (aj ked, NEbolo vzdy), ide o historiu a silne puto k tej konkretnej droge.
-v Europe sa pilo odjakziva - staty na tom postavili jeden z prudov ich ziskov,preco to teda brzdit.Nehovoriac o tom ze mame na to "navyk".
-Predtym ako Europania po prichode do Ameriky bezmala vyhladili indianov tak je vseobecne zname ze jeden z nastrojov bol alkohol, indiani ho nepoznali a neboli usposobeny,myslim ze indiani by zakazali alkohol a pre nich by bola "legalna droga" asi shrooms/hriby
-takisto ako v Afrike ci istych castiach Azie by to bol tiez asi alkohol zakazany a cannabis nieco s cim sa spaja ich historia a tak by sa k nemu stavli.
Cela proti-cannabisova kampan zacala v US,kde su asi najrestriktnejsie zakony (s vynimkov tych par statov kde to je vyuzite na medicinske ucely) a od toho sa chytila cela planeta.
Ja osobne tiez niesom za LEGALIZACIU,staci DEKRIMINALIZACIA a znizenie postihu v suvislosti s cannabisom a SPRISNENE tresty pre tvrde drogy.Tiez by malo spravit prezoskupenie drog nieco ako v UK.
Ak chcete vediet (pre vseobecny rozhlad) ako sa k tomu stavaju ine staty, www.webehigh.com (v anglictine).
Co je vsak NAJhorsie,najhlupejsie a najzarazajucejsie? SLOVENSKO nerobi rozdiely medzi psychotropnym a technickym konope.TOTO je znamkou cistej birokracie a lobizmu.Je to hlupe, brani rozvoja vidieka a slobodnemu podnikaniu (kto nevie co sa da s technickym konope,nech si zisti).Uz bola o tom aj reportaz v nemenovanej Televizii (vid zaznam www.youtube.com).
Hlavne je za ZAKAZ pestovania technickeho konope je v rozpore s EU zakonmi.Sme jediny v EU.Ako xete dosiahnut dekriminalizaciu pri terajsej situacii??Okrem tych dobrych krokov nasej vlady,by sa urcity pankovia mali pozriet coby len k nasim susedom do CR.
MZP SR a PPZ SR - dakujeme Vam

Kuknite http://www.changenet.sk/index.stm?apc=1-forum--78704------1-1&nocache=1&sh_itm=49b805e1eec574f6f3ec7ea05c3f8aa1&rXn=1&rXn=1
a pozrite aj diskusie k clanku, je tam dobrych par linkov.

S pozdravmi,

Napísal Meck dňa 11.04.2008 o 10:49:05


Napísal patrik dňa 22.05.2008 o 21:37:17


Napísal hulllu dňa 10.07.2008 o 00:05:10


ehm...pardon: LUDIA SU NAUCENI ZIT EGOISTICKY...NIE EFOISTICKY:-P

Napísal hulllu dňa 10.07.2008 o 00:07:03


Napísal Toxik dňa 10.07.2008 o 22:27:28


ale tak povecte mi koho este zavreli zato ze mal pri sebe 1 G? ako hulim uz dlho zopar ludi uz zavrali ale iba tych co predavali.Maximalne vas postrasia od koho to mas a co jak ale fakt chcem vidiet cloveka koho zavreli za 1 G? nezastavam sa nikoho ale je to pravda sice bral by som to tak keby bola iba pokuta za vecsie mnozstvo ako je jedna davka sice nai neviem kolko je jedna davka.

Napísal ThC dňa 16.09.2008 o 20:11:31


No podla mna je urcite lepsia trava nez alkohol.. Kolko ludi pije a skonci horsie nez taky clovek, ktory huli marihuanu? Nahodou su to v pohode ludia.. Ja sa hulim cez pol roda a som za dekriminizaciu a za coffeshopy.. Keby nastala legalizacia, nedopadlo by to najlepsie, ale clovek nikdy nevie :) Chodim vo svete marihuany dlhsie a podla mna by legalizacia skro prospela.. Lebo takto sa vytvara zavislost.. Ked sa clovek musi obavat ze ekd si zahuli, pride mu an to niekto a podobne veci.. Alebo ked si chce sit zahulit, musi davat pzoor na ludi ci niesu pri nom.. Kebyze si clovek moze volne niekde zapalit jointa, tak by to nebolo zle... Nameisto toho, aby sme popijali radsej sa smejme nez ako opilci sa potulovat a gracat vsade naokolo. Jointik namiesto pohariku - ziaden probelm. A pestovanie? Urcite b ytym skoncila kriminalita a kazdy by si rad vypestoval rastlinku ci uz ako ozdobu laebo na hulenie..

Napísal Bob_Marley dňa 29.09.2008 o 23:15:30


Napísal Vlasgrass [web] dňa 26.04.2009 o 13:10:28


No travu uzivam casto... Trava je lahko dostupna droga pre mladych aj dospelich ludi, ktora neovliznuje konanie ani notoricke schopnosty ako alkohol ci ine silnejsie drogy. Konzumentacia marihuani je zdravsia ako pitie alkoholu ci konzemntacia inych latok... Keby s a Marihuana zlegalizovala ako v Ceskej republike 1-2g na osobu by sme policajtom usetrili pracu z papierovanim. Tym by aj "dillery marihuany" by zacali zanikat. Bol som zadrzany z 0.5g marihuany a uz som zlocinec a vrah pre policiu nebezpecni pre okolie a zbytocne zapisi do vipisu trestov ci trestneho registru... Tym keby bola legalizovana trava by "podsvetie dostalu ranu pod pas".

Napísal hyena44 dňa 13.06.2009 o 19:59:58


Napísal to je jedno dňa 31.07.2009 o 23:10:16


Napísal Nechapem... dňa 29.08.2009 o 18:23:17


Napísal Meno dňa 03.10.2009 o 18:21:28


Napísal :) dňa 07.10.2009 o 22:51:26


Napísal pajc dňa 15.10.2009 o 13:49:01


tresty za travu niesu vobec na mieste,pokazit niekomu zivot a zvalovat to na bylinky.pripada mi to ako v stredoveku.poznam ludi co maju takmer 40 rokov a fajcia ju od cias ked sa stala trendom,su to mili,citlivi a aj uspesny ludia ktory fajcenie povazuju viacmenej za ritual ako ubohe dorazenie sa ktore oblubuju alkaci.je to liek ako aj na dusu aj pre telo a jeho vzajomnu harmoniu ktoru trava navodi.je to blaznive ale raz to hadam pochopia vsetci ked im narodne spolocnosti prestanu klamat a strasit

Napísal richard dňa 13.11.2009 o 16:50:44


Napísal Matej Borko dňa 28.12.2009 o 14:51:14


w prowom rade by sa mala marihuana oddelit od ostatnych drog pretoze wecsina ludi si powie ked je marihuana droga a wiskusal som ju a nic zleho mi nesprawila preco ked ostatne drogy ktore su rownalo zakazane newiskusat aj tie dalsow wecow je informowanost rodicow kolko rodicow wie ake drogy wlastne existujeu? wedia ze drogy su aj alkohol cigarety kawa cokolada? wedia ake maju nelegalne drogy ucinky ? preco ked rodic wiswetli detom aby nepili (wacsinou) to ma wacsi vyznam ako ze alkohol (udajne) nekupia do 18 rokow a to hlawne podstatne pre mna je to ze dekriminalizacia w lepsom pripade legalizacia by mala podla mna w konecnom pripade wzdy lepsie dosledky ako horie toto wsetko sa uz na swete dialo prohibicia alkoholu uz w amerike aj ked dawno zawedena bola co bolo toho nasledkom ? obmedzenie alkoholu ? to uzcitenie nasledkomm toho bolo ze zisky z predaja alkoholu nesli statu ale mafii ktorej aj tak welka maoc sa este upewnila z jej primami myslite ze toto je pre spolocnost lepsie ? myslite ze ked budete podporowat zisky mafie a trestat newinich (nielen ale zwacsa) studentow bude to pre stat lepsie ? wed ke by sa marihuana aspom dekriminalizowala ako w CR kazdy by si myslim 5 rastlin mohol pestowat doma a jej cena by zasadne klesla na dol a potom by sa mafii uz s nou neoplatilo obchodowat a pre mafiu je daleko tazsie predawat twrde drogy ako marihuanu ktoru vyskusalo tristwrte studentow w SR wela krat pocujem : KEBY SI MAL TI DETI URCITE BY SI NEXCEL ABY JE FAJCILI A DEKRIMINALIZACIA JEJ K NEJ PRISTUP LEN ULAHCI CO BY ZNAMENALO NARST UZIWATELOW lenze trreba si uwedomit ze ked by ste sa isli pozreiet na ociaku strednu skolu garantujem wam ze by ste na nej marihuana nasli wecsina ludi si mysli ze by sa po dekriminalizaci marihuana DOSTALA SEM lenze marihuana tu uz dawno je a kto uz hu (nielen) skustit xcel tak ju skusil lebo zohnat ju fakte neni preblem tak preco si slepo zatwarat oci pred "problemom" ked je ho treba riesit cim si mlady clowek wiac skazi ziwot uziwanim alebo tim ze mu bezdowodne daju dami do registra trestow a nemoze si najst (lepsiu) pracu a ti prispiewat spolocnosti ako by mohol tato tema by bola na strasne dlhe rozoberanie lebo aj ked som tu napisal toho je to iba maly zlomok z toho co na wlastne oci widim kazdy den

Napísal :-D dňa 28.07.2010 o 18:42:01


Ja som pred rokom odovzdal na parkovisku pri ekonomickej pri kontrole, vrecusko s marihuanou, teraz si ma predvolali a riesi sa to, pod expertizy, som im odovzdal vrecusko s obsahom 707 mg (ani nie 1 gram), a na vysluchu robil zo mna vysetrovatel, zlocinca a este k tomu mi hovoril, ze toto mnozstvo je uz vela, takze sa to to mam uz horsii paragraf, takze som trosku zmeteny, z toho co ma caka. =(

Napísal Janko dňa 01.09.2010 o 13:16:41


Marihuana nikdy a nikomu nepomoze vyriesit akykolvek problem, naopak, jej uzivanim si mnohe a "velmi prijemne problemy" pre seba a svoju rodinu obstarate napr. dalsiu "zarobkovu kriminalitu" na jej kupovanie. Kto umyselne porusuje zakony krajiny v ktorej zije musi pocitat s nasledkami. Tam kde sa dodrziavaju zakony, tam zacina sloboda.

Napísal Igor dňa 14.10.2010 o 00:04:54


Napísal RF dňa 09.01.2011 o 09:32:58


Napísal nazor dňa 07.12.2011 o 17:11:59