Dekriminalizácia marihuany, prohibícia alkoholu?

Peter Kupčík nahlas rozmýšľa nad tým, či podpísať petíciu za dekriminalizáciu marihuany Charta Marihuana 2007. Signatári petície žiadajú umiernený postup voči ľuďom, ktorí využívajú konope pre vlastnú potrebu. Zároveň prejavujú klasický liberálny pohľad na držbu konope - akékoľvek užitie je prejavom slobody jednotlivca. Ak sa tak navyše deje v súkromí, štát nie je oprávnený obmedzovať túto slobodu. Klasická liberálna politická teória, bez ktorej by moderné demokracie západného typu neexistovali. Navyše petícia označuje za pokrytectvo tolerovanie a priamy zisk štátu z tvrdej drogy alkoholu.

Peter spomína, že marihuanu nevyskúšal a teda dojmy a fakty o nej má sprostredkované. Ako však vravieval môj americký lektor: "Nemusíte prečítať každú knihu, aby ste si o nej utvorili názor." Názory iných často analyzujeme, preberáme, recyklujeme a občas vydávame za vlastné.

Na gymnáziu sme si so spolužiakom o marihuane pripravili referát na chémiu. Čerpali sme z encyklopédií, novín, internetu. Na začiatku boli mená tejto drogy: mariška, Mary Jane, gandža, tráva, zlato z Acapulca, konope, cannabis atď. Na konci po vyčerpávajúcom štúdiu množstva zdrojov a faktov naše zistenie, že napriek nepopierateľným efektom po jej užití sa horrorový "Reefer Madness" nekoná.

Známy je aj výrok Georga Washingtona: "Čo najviac využite semienko konope, sejte ho všade." Napokon, konope bolo popri ľane jednou z naužitočnejších rastlín v prvej polovici dvadsiateho storočia aj na Slovensku. Známa je trvanlivosť jeho vlákien, moderná veda pozná aj konopný papier, kozmetiku (tá je tohtoročným hitom v Body Shope) a napokon lekármi overené pozitívne medicínske účinky.

Späť ku mäkkým drogám cannabis sativa a indica a tvrdej droge alkoholu. Alkohol prináša následky - okrem prvotnej euforickej fázy po nadmernej konzumácii nasleduje fáza agresívna. Spomeňte si na zábery rowdies. Marihuanu však s úspechom využili policajti v Nemecku pri Majstrovstvách sveta vo futbale 2006. Poradné slovo mala holandská polícia, ktorá má s marihuanou (a inými drogami) skúsenosti. Polícia bola pri Svetovom pohári nekompromisná voči fľašiam s alkoholom - tieto boli prísne zakázané a častokrát zabavené pri prehliadkach pri vstupe na štadióny. Naopak, marihuanové jointy či sáčky s konope polícia podľa odporúčaní holandských kolegov ignorovala. Výsledkom bolo menej výtržníkov a viac pokľudných ľudí. Na základe tejto skúsenosti vieme dedukovať fakt, že konope ukľudňuje.

Peter nakoniec petíciu za dekriminalizáciu podpísal (zároveň trošku nevhodne operuje so slovom legalizácia). Legalizácia by dostala marihuanu na úroveň legálneho tovaru predávaného v obchodoch. Dekriminalizácia iba požaduje ukončenie kriminalizovania držby tejto látky, t.j. podobne, ako keby bol alkohol tolerovaný, ale predávaný iba neoficiálne.

Výzva Charta Marihuana 2007 si právom zasluhuje pozornosť mainstreamových médií napriek svojej naivite a naštvanému vyzneniu. Obávam sa však, že slovenské médiá (česť zopár výnimkám) nie sú schopné odbulvarizovať svoj pohľad na THC (efektívnu látku v konope). Radšej budú donekončna ukazovať ožratého nenávistného primitíva, ktorý nazýva novinárov špinami, či dokonca istého macho generála, ktorý sa nehanbí vystaviť na obdiv svoje komplexy kompenzované rýchlou jazdou v aute 007 porušujúc zákony Slovenskej republiky.

Alkohol usmrtí ročne niekoľko stoviek ľudí priamo, tisícky ľudí zomrú v dôsledku alkoholom zavinených nehôd. Rýchla jazda je príčinou stoviek úmrtí každý rok (viď napr. poučné reklamné spoty o rýchlej jazde). Konope zatiaľ priamo nikoho neusmrtilo.

Zdroje (nič moc, uvítam, ak pridáte ďalšie): Úmrtia zavinené alkoholom - UK štatistiky, dopravné nehody 1999-2003, počet úmrtí v dôsledku dopravných nehôd, žiadna zaznamenaná smrť užitím marihuany.

Komentáre utvoria záver tohto článku: Ako na vás pôsobí text Charty? Ste abstinenti? Užívate (užívali ste) nikotín, kofeín, konope, alkohol? Ste proti rýchlej jazde? Mali ste skúsenosť s opitým agresorom? Má štát právo siahať do súkromia domova? Iné komentáre, postrehy, pohľady?

Aktualizácia: SME: Testery na drogy za volantom?

:: 20.06.2007 :: rubrika Komentáre :: pridal Daniel :: [*] ::

Diskusia:

Osobne alkohol užívam striedmo, skôr kvôli chuti a nie účinkom.
Marihuanu som skúsil iba raz, nič zlé sa mi na tom nezdá a bolo to fajn. Som proti rýchlej jazde, za alkohol za volantom, by som odoberal vodičák na doživotie. Inak opitý ľudia sú nechutný.

Napsal František Kocúrik [web] da 21.06.2007 o 08:47:17


podla mna by velmi pomohlo dekriminalizacia drog, keby drogy nepredavali mafiani, ale robilo sa to legalne, ale kontrolovane. vid: http://www.leap.cc/

Osobne som drogy neskusal, alkohol pijem prilezitostne hlavne pivo, a vacsinou nejake dobre vinko :) Som proti rychlej jazde - hlavne motorkarom, nepustal by som ich na cesty, vacsinou jazdia ako blazni. Sportove motorky, a tuning. auta patria na drahy, nie do premavky...

Napsal jalso [web] da 21.06.2007 o 09:10:02


cim dalej tym viac som presvedceny, ze nepomoze ani kriminalizacia ale ani dekriminalizacia. Najma to druhe je taka idealisticka predstava, ze to spolocnosti vyznamne pomoze. Podla mojho nazoru celkom urcite nepomoze. Uz iba preto, ze mozu nastat dve situacie:

obchodne kanaly zostanu zachovane a na distribucii budu nadalej zarabat tie iste "partie". Pri pokuse to pestovat tu odrazu zistime, ze je obchodne zaujimavejsie pestovat hasis ako psenicu.

Je to rovnako scestna predstava ako to, ze by pestovanie repky ako palivo do automobilov vyriesilo 100%ne jeho potrebu...

Napsal rony da 21.06.2007 o 10:18:54


zameral si sa moc na pestovanie. to sa vzdy da regulovat - ako to stat a EU uz robi roky - dotaciami (neschvalujem).

nikto nebude pestovat konope, ak bude repka dotovana a zarobi viac. na druhej strane - cim vacsia konkurencia, tym nizsia cena, t.j. trh sposobi, ze sa konope neoplati pestovat kazdemu.

ale moj clanok nie je o pestovani. skor poukazujem na to, ci je v poriadku, aby stat kriminalizoval sestnastrocne deti, ked pri alkohole to zdaleka nerobi (staci navstivit v piatok vecer, ktorykolvek podnik v meste). nevidim spolocensku prospesnost v umelom vytvarani zlocincov z ludi.

spolocenska nebezpecnost uzivania makkych drog doma v sukromi je nulova.

Napsal dusoft da 21.06.2007 o 10:23:34


kazdy rok zomru na predavkovanie tisice.Ti ludia nezomru z dovodu, ze stale zvysuju davky, ale z dovodu, ze si nikdy nemozu byt isty ta latka je v akej koncentracii.Keby to bolo kontrolovane tak ako su napr. lieky, tak sa toto riziko minimalizuje. Priklad: Vo svajciarsku sa zacal 1 program v 2004: Zavisly dostali od statu heroin zadarmo. 24% percent z nich je momentalne abstinent. za tych 12 rokov nikto nezomrel na predavkovanie. Percento infekcii na aids, hepatitidu si nizsie (dostavaju higienicke inj. striekacky,atd), nizsia je kriminalita,prostitucia. Za tie roky sa znizilo pocet pouzivatelov heroinu vo svajciarsku o 82% . Vsade inde sa pocet zavyslich na heroine zvysuje.

Napsal jalso [web] da 21.06.2007 o 10:49:08


Tresty za držanie marihuany sú neprimerané, to je bez debaty. Ale nepodpísal som, kvôli dvom veciam - kvôli tomu čo vadilo aj Petrovi - nemôžem sa stotožniť s časťou výzvy súhlasiacej s konaním každého kriminalizovaného huliča, len preto, že je to hulič. A tiež preto, že jediným logickým pokračovaním tejto výzvy je legalizácia všetkých drog. Rasťo Havalda, autor výzvy, to podporuje. Pekné, liberálne, ale asi dosť ignorujúce realitu.

Stále nechápem aký je rozdiel medzi dekriminalizáciou a legalizáciou. Ja žiaden nevidím (To akože bude zakázaná, ale nebudú žiadne sankcie? To už nie je pokrytectvo?) a preto mi pripadá divné stále dokola tvrdiť, že nechcme legalizáciu, len dekriminalizáciu.


Tiež myslím, že by bolo dobré rozlišovať technické a "drogové" využitie konope. Argumentovať všestrannou využiteľnosťou konope na technické účely v rámci debaty o legalizáci jej odrôd vyšľachtených ako droga je dosť mimo. (len pre upresnenie, technické využitie by som podporil hneď)

Napsal noro [web] da 22.06.2007 o 00:53:34


rozdiel medzi dekriminalizaciou a legalizaciou je zrejmy - v cr je aktualne dekriminalizacia, v holandsku legalizacia pre isty druh businessu (coffee shops).

neexistuje nic take ako ciste konope bez THC - aj technicke konope ma vzdy nizky obsah THC, co znamena, ze sa da zneuzit vo velkych mnozstvach, cize prave tato cast je sporna.

druha vec je, ze chemickou upravou je mozne THC odtial dostat. na tom funguje body shop a jeho kozmeticke vyrobky.

ps: "I'm in favor of legalizing drugs. According to my value system, if people want to kill themselves, they have every right to do so. Most of the harm that comes from drugs is because they are illegal." Milton Friedman

aj to je pohlad na vec.

tiez som chartu nepodpisal kvoli urcitym problemom s textom, inak nenamietam.

nakoniec, v clanku zdoraznujem uzivanie drogy v sukromi. prave preto, ze sukromie je podla klasickej liberalnej politickej teorie svate a stat nema na pode sukromnej ziadne prava (ak nie je naplnena spolocenska nebezpecnost = nebezpecnost smerom k inym ludom).

Napsal dusoft da 22.06.2007 o 01:44:13


ps: to "pokrytectvo" dekriminalizacie vs. legalizacie vychadza iba z politickej reality, myslim si. t.j. ziadne tresty pre uzivatelov znie lepsie ako distribuujme drogy v obchodoch.

Napsal dusoft da 22.06.2007 o 01:53:44


Stále si myslím, že dôsledná dekriminalizácia je vlastne legalizáciou. Ak nebudeme postihovať nikoho za užívanie drogy, nemali by sme ho postihovať ani za jej držanie. Každý, kto drogu užíva, ju predtým musel mať nejaký čas niekde odloženú. A tiež si ju musel kúpiť alebo sám vyrobiť, teda kúpa alebo/ani vypestovanie marihuany by nemali byť postihované. A keď už môže niekto na záhrade vypestovať marihuanu a potom si ju vyfajčiť, prečo by nemohol v prípade dobrej úrody ponúknuť prebytky niekde na trhu spolu s inou zeleninou? A keď to dovolíme záhradkárom, prečo by sme to zakazovali veľkoobchodu?
Takže buď budeme marihuanu legalizovať, alebo zostaneme niekde na pol ceste a tým uvedieme do života ďalší pokrytecký systém. Akoby ich už nebolo dosť.

Napsal Peter Kupčík [web] da 22.06.2007 o 14:00:44


Milý dusoft. Odvolávať sa na politickú realitu a pomenovať niečo inak, len preto, že to tak lepšie znie, to je priam esencia demagógie a pokrytectva. :-)

Napsal Peter Kupčík [web] da 22.06.2007 o 14:05:19


Ja sa na nu neodvolavam, len upresnujem, preco sa tento pojem pouziva.

Samozrejme, ze moj nazor je jasny - legalizovat a spravit z toho obchodny artikel. Zdanovat 19% DPH + dan z prijmu a ekonomika bude prekvitat (o turizme nehovoriac).

Je pokrytecke mat legalny alkohol (tvrda droga s fyzickou zavislostou) a nikotin (droga s fyzickou zavislostou) a pritom postihovat uzivatelov dalsich prirodnych drog (na THC napr. fyzicka zavislost nevznika).

v cechach je aktualne novy trestny zakonnik (zatial v diskusii), dekriminalizacia tam ale funguje v praxi.

Napsal dusoft da 22.06.2007 o 17:13:44


som proti drogam, ale viac som proti porusovaniu zakladnych ludskych prav

k diskusii o kriminalizacii vs. legalizacii: objasneniu by mozno pomohla analogia s niecim existujucim na slovensku, co sice nie je "legalizovane", ale nie je ani "kriminalizovane". napr. prepitne?

Napsal charon [web] da 27.06.2007 o 16:02:47


Som zatiaľ úspešný študent na vysokej škole (prospechové štipendium), marihuanu húlim už 5 rokov asi v intervale 2x do mesiaca. Pred rokom ma chytili s 0,3g 2,1% marihuany, podľa expertízy išlo o jednorazovú dávku. Dostal som podmienku 2 roky. Pýtam sa, čím som si to ako poctivý občan a študent zaslúžil?

Napsal Anonym da 01.07.2007 o 17:49:01


Ničím.
Len títo ľudia s predsudkami to nevedia akosi pochopiť. Hlavne že sa môžme poriadne ožrať. Najradšej mam tých čo vo veľkom diskutujú a ani nevedia o čom.
Podľa mňa by absolútna legalizácia všetkých drog (dobre čítate nie je to preklep)pomohla tejto spoločnosti. Znížila by sa cena, s tím aj kriminalita, lákadlo "zakázaného ovocia". Predaj by som povolil ale len v špecializovaných obchodoch. A navyše by to bolo sčasti regulovateľné.

Napsal Stefan da 04.07.2007 o 13:15:47


Jednoznacne legalizovat...Preco sa nepohnut dalej...?Ci to fakt musime cakat na prilev novej krvi do zakonnodarnych organov a parlamentu???Dufam,ze sa mylim...

Napsal MK2000 da 16.07.2007 o 00:44:26


Som proti akýmokoľvek drogám s akýmikoľvek prívlastkami. Zverejňovanie rôznych pochybných štatistík považujem za zavádzanie. Podsúvanie informácií typu: "... to už každý skúsil, je to normál, je to len ľahká droga, veď je to už legálne, uži si trocha života ..." dvanásťročným deťom považujem za trestný čin. Kto má deti, tak mi dá za pravdu a kto detí nemá, bude uvažovať o tom, ako sú v tomto smere deti "diskriminované".

Napsal sonya da 20.07.2007 o 10:32:37


sonya: aplikovat sa daju rovake pravidla ako pre alkohol - predaj od 18 rokov.

Napsal dusoft da 24.07.2007 o 17:07:37


super clanok..plne sa stotoznujem s nazormi autora...

Napsal Juraj da 26.07.2007 o 13:57:27


jednoznacnew legalizovat. clovek kt. ma v hlave dokonale vyvinute myslenie nemoze sa stotoznovat so sucastnym zakonom. je to chore...basa za pestovanie pre vlastnu potrebu

Napsal jasomto da 09.08.2007 o 22:54:22


kazdy kto ma deti sa moze rovnako bat ze budu mat 12 a postriha ich a budu chciet byt huste a sa ozeru... uz je na rodicovi ci vie vysvetlit svojmu decku preco by nemalo pit a popripadnej legalizaciii setkich drog preco by nemalo fetovat a hulit a fajcit a nech si decko utvori svoj vlastny nazor... ved ma mozog preboha... kazdy bol sopliak a vie ako strasne sa musel opit a ako si lahko ten chlast vychytal v obchode.. tzn. ze ked niekto chce tak mu to ziadny zakon nezakaze... a ani by to nemal ziadny zakon zakazovat... mam vlasnu hlavu aked sa budem chciet zhulit tak sa zhulim a nebudem chlastat len preto lebo za to nepojdem do basy... to iste s fetom.. kto chce bude a to ze ma 14 rokov v tom nehra ulohu... legalizovat setko=znicit nelegalny drogovi obchod+mafiu ktora to riesi pripadne a seci dealeri su bez prace. ludia domahajte sa vlastnej slobody ved to je to najhorsie co vam moze niekto upierat a ziadny clovek na to nema pravo takisto ako nema pravo zabit niekoho okrem sameho seba a ti co nehulite nezavidte nam co hulime ze hulime my vam nezavidime ze vy nehulite.

Napsal zomb0 da 20.08.2007 o 18:50:04


Som zatiaľ úspešný študent na vysokej škole (prospechové štipendium), marihuanu húlim už 5 rokov asi v intervale 2x do mesiaca. Pred rokom ma chytili s 0,3g 2,1% marihuany, podľa expertízy išlo o jednorazovú dávku. Dostal som podmienku 2 roky. Pýtam sa, čím som si to ako poctivý občan a študent zaslúžil?

..tak toto je vrchol - choď do basy a neprispievaj spoločnosti, keď si za marihuanu - do basy s tebou!!! Nemáš právo!

Napsal anonym da 13.10.2007 o 22:21:10


Prosím ťa anonym - veď keď konáš protizákonne, logicky musíš za to pykať!!! Tak sa nesťažuj a pykaj!!! To si ešte aj REBEL keď ti to vadí. A nepatríš ani do školy vzdelávania ak v tom pokračuješ aby si vedel, ale do basy! taký je zákon! Taká sloboda nefunguje iba v tvojich snoch, ale nie v zákone nášho čiže aj tvojho neomylného štátu. Aby si pochopil. Keby som mal adresu tak by som ťa natočil ako to robíš a potom by som ťa asi udal - nemám rád drogy!! Sú zlé, až na alkohol - ten je určite zdravší, inač by nebol legálny (chápeš?)- marihuana musí byť zlá, chápeš - zákon je daný. Skús sa za deň 10x opiť z drahého alkoholu a 10x zdrogovať z tej tvojej marišky či hašišu či čo a hneď ti bude jasné že alkohol je i zdravší i lepší - jednoduché zistenie prečo nelegalizovať ani dekriminalizovať tu prekliatu marišku

Napsal anonym da 13.10.2007 o 22:53:35


Nazdar, som tu cez mobil takže stručne. Alkohol nepijem, marihuanu si dám raz za čas. Približne ako niekto alkohol (víkendy a tak.). A musím povedať niektoré fakty ktoré sú mojím názorom na vec. Podľa mňa by sme mali marihuanu ,,aspoň" dekriminalizovať pretože to nieje vôbec látka po ktorej máte ťažké halucinácie, naháňajú vás obkladačky v kúpeľni ako mi to kedysi vraveli niektorý ,,užívatelia" ale je to proste sedatívum. Ste ukľudnený, uvoľnený, relax. A najmä asi smiech, a smiech je predsa zdravý nie? Jediná vec ktoru mi marihuana dala a považujem ju za zlú je Schizofrenia ktorou trpím, a určite pochádza z užívania marihuany. Ma ju mnoho konzumentov ale väčšinou v tej ľahšej forme. Ale skutočná Schizofrenia ktora by vám prekážala v živote podľa mňa postihne tak 0,1%... Toľko môj názor. To číslo mám z vlastného života pretože sme ju dostali 2 z mnohých ľudí ktorý túto mäkkú drogu užívajú. A všetci žijeme krásny život, kľudny, bez stresu, bez depresii a pod. Marihuana je podľa mňa viac ako len ,,droga", je to kultová rastlina ktora si ziskala srdcia mnohých ľudí na tejto zemi. Preto je vlastne táto diskusia na svete. Dotazy, pripomienky, rady i rôzne polemiky rád zodpoviem resp. prediskujem cez mail. Este menší dotaz: som proti tvrdím drogám (heroín,pervitín, extáza atď.) z nevinného vyskúšania si ľahko zrujnujete život, nieje to moja skúsenosť ale skúsenosť ľudí ktorých som poznal a poznám a napr. marihuana im pomohla nenaučit sa závislosti a pervitíne a heroíne...

Napsal Filo da 19.10.2007 o 03:54:04


SERIEM NA VAS! ZAJDEM SI DO FARBY-LAKY A KUPIM SI DOBRU ZELENU SKLENENU FLASKU C6000ky ... MNAM MNAM

Napsal bombz0r da 14.11.2007 o 09:39:05


dusoft, pekne si to napisal, dobre si to doplnil aj v diskusii, ale:
napadlo ta niekedy pozriet sa na to z druhej strany? Kolko su zisky pri vyrobe, distribucii a predaji drog (od marisky po tie najtvrdsie)? Spravne, patria medzi najvacsie na svete. Aky je problem cez rozne nadacie, lobby a znamosti tlacit z tych ziskov male percento na vsetky mozne kampane proti drogam? Preco by to robili? Aby sa verejna mienka nikdy nepreklopila a nedoslo k legalizacii drog, cim by cierna ekonomika prisla o neuveritelne prachy. Hm?

Napsal and247 da 23.11.2007 o 14:21:50


ja si myslim ze jedine co stoji v ceste dekriminalizacii marihuany je to, ze vecsina ludi nepozna fakty o tejto rastline a preto ju mylne davaju do jedneho vreca s tazkymi drogami ako su pervitin,heroin,...a ak sa toto nezmeni, nikdy sa dekriminalizacie nedockame.

Napsal matko da 12.12.2007 o 23:33:31


Zdravim..tak ja osobne som za dekriminalizaciu mariuhany. Tych dovodov za je strasne vela. Preco by mal ist niekdo do basy na 2-10 rokov za to ze si vypestuje sam pre seba nejaku rastlinku konope a tu potom sam uziva? Ja osobne som vystudoval strednu skolu, pracujem , mam rodinu..odvadzam dane statu v ktorom zijem. hulim 8 rokov a nevidim na sebe ziadne negativne dopady z uzivania tejto posvatnej rastliny. Myslim si ze vzdy to bolo o osobnosti cloveka..ci vie co moze a co nie a ked moze ..vie si povedat od tial po tial. Mna by velmi sklamalo kebyze my chytia nejaky policajti s 0,2 g ´´marisky´´ a dostal by som 2 roky basy a nejky typ vykradne banku, alebio niekoho zabije a dostzane 2-5 rokov. Tak aka je to spravedlnost? Malokdo si vie priznat ze tak siroke a velmi vyborne vyuzitie ako konope nema ziadna ina rastlina. Textilny priemysel, papiernictvo, lekarske ucely ..atd..tad. Aj tak s narodom aky je na Slovensku..sa k dekriminalizcii nedostaneme ani za desat rokov :-( :-(:-(
Este ze som aj z tychto dovodov opustil tak krasnu ale tak komunizmom,politikmi,naboznestvom znicenu krajinu.

Napsal Oskoner da 15.12.2007 o 23:22:39


Je vela ludi ,ktori si svoje odsedeli v base len zato že pestovali konope pre vlastnu potrebu nikomu neubližujeme prečo bi malo byť ubližovane nam.

Napsal Martin da 25.01.2008 o 09:31:42


s dekriminalizaciou absolutne suhlasim,a myslim ze drzanie a uzivanie marihuany je kazdeho osobna vec,a dostat 5rokov zto ze mate pri sebe jeden sachlik je smiesne! az absurdne! najhorsy trest co si viem predstavit by mohol byt dobrovolne prace napr, cim by aj ludia pomohli pri zveladovani mesta,namiesto toho aby sedeli v base 5rokov a mali cely zivot znehodnoteny...prciom ked vijdu z vezenia, su z nich ovela horsy ludia ako pred tym co vosli do basy. Zamyslite sa... + alcohol je ovela ucinnejsia a nebespecnejsia droga ako marihuana sama o sebe... nasledky po pouziti su dobre vysvetlene uz v uvode a suhlasim s nimi

Napsal Erik da 09.02.2008 o 19:41:02


Precital som si ostatne prispevky, a ked som uvidel ten od anonyma z dňa 13.10.2007,som sa musel seriozne zamyslat ci je to myslene seriozne,alebo iba napisane istym impulzivnym deckom, ktore nevie o veci absolutne nic a hned pcha svoj nos tam, o com nema ani paru. Neviem co ta donutilo k takemuto nazoru,ale je to iba pohlad cloveka, ktoremu je natlacene do hlavy, ze marihuana je zla a alcohol je v "pohode", iba preto ze z neho profituje štát vo velkom a kazdy ho bere ako sucast zivota,kedze si uz nan ludia od davna zvykli. Ten tvoj nazor ze po 10xpoziti marihuany a 10xpoziti alcoholu sa budes citit zdravsie po alcohole je taky obmedzeny az to nieje pekne. Ked nemas ziadne skusenosti,ako to mozes tvrdit? iba preto ze ten alcohol je legalny? To nieje dovod. Skus sa 10x pekne zhulit, posediet na gauci, zamysliet sa nad vecami,o ktorych by ta to normalne ani nenapadlo a proste sa citit fajn + clovek je schopny normlane fungovat uz po par hodinach, ALEBO sa schlastat, hovorit ako uz nikdy nebudes pit, je ti zle, clovek vracia(co rozhodne nieje prejav ZDRAVOSTI) a mat opicu na dalsy den,pricom skoro cely den je clovek zdrveny a neschopny zit na plno. Taketo zdrvenie mi rozhodne nevyzera zdravo,a ked si to porovnas s tym hulenim tak co je asi lepsie. Ten fakt s chizofreniou je sice pravda,ale to je asi jedine seriozne zdravotne riziko, pricom % je skoro zanedbatelne oproti urazom sposobenych vplivom alcoholu(a to myslim vsetky typy, od agresivnej bitky po jazdu autom). Skus najprv zbierat fakty predtym,ako sa budes takto vyjadrovat do veci, s ktorymi nemas nic spolocne,a my(hulici) asi vieme o com to je...staci si precitat prispevky tych skusenejsich(5 a viac rokov) a prides na to ze to niesu iba keci,ovplivnene touto rastlinkou.

Napsal Erik da 09.02.2008 o 22:45:11


Ako tak čítam túto diskusiu tak si o niektorích z vás myslím že máte veľmi zlú predstavu o účinku THC.. Ja dlhodobejšie užívam marihuanu a nevidím na nej nič zlé(detaily ako občasná lenivosť). Oproti alkoholu (ktorý nepijem) je to sračka. Záleží vsak na dávke ktora je ako pri alkohole na Vás. Ale Zato že niekto nechce stale iba chlastať, nechutí mu jesť, ma problémy s nespavosťou alebo je agresívny a chce sa uvoľniť, zato chcete človeka poslať do väzenia? Zato že si občas zahúli? Možno až na 5r? Podľa mňa je to absurdné, každý ma svoje práva a malo by byť len na jeho rozhodnuti či ÁNO alebo NIE... Môžete sa pokúsiť vyviesť ma z omylu mailom, rád zodpoviem vsetky otázky...

Napsal fiilo da 13.02.2008 o 15:04:05


Myslim si ze netreba legalizovat, nie pre to ze je skodlivejsia ako alkohol tiez si to nemyslim, ale preco mat dalsiu legalnu drogu na slovensku? 70per dospelych ludi na slovensku chlasta a na co riskovat aj viacej uzivatelov travi? ja osobne hulim tak raz do tyzna kedysi este na strednej som hulila kazdy den nasledky-zabudanie, pocity uzkosti, celkova pomalost, pomale reagovanie na vonkajsie podnety atd teraz pohulim menej vacsinou iba ked aj popijem a je to uz ok. podla mna by stacilo iba upravit tresty za drzenie travy pre vlasnu potrebu ako je to v cechach a bolo by to ok..lebo ist sedet koli gramu travy je akoze vazne bieda...ale budme radi ze neziejem v thajsku sorry za chyby gramaticke

Napsal janka da 07.04.2008 o 22:47:05


Starsi clanok, celkom dobra tema. Nieco podobne sme preberali vcera so znamou. Drogy, trava, alkohol, cigarety, alibizmus, naivita, atd. Hovorila, "preco je to teda nelegalne" (aj ked, NEbolo vzdy), ide o historiu a silne puto k tej konkretnej droge.
-v Europe sa pilo odjakziva - staty na tom postavili jeden z prudov ich ziskov,preco to teda brzdit.Nehovoriac o tom ze mame na to "navyk".
-Predtym ako Europania po prichode do Ameriky bezmala vyhladili indianov tak je vseobecne zname ze jeden z nastrojov bol alkohol, indiani ho nepoznali a neboli usposobeny,myslim ze indiani by zakazali alkohol a pre nich by bola "legalna droga" asi shrooms/hriby
-takisto ako v Afrike ci istych castiach Azie by to bol tiez asi alkohol zakazany a cannabis nieco s cim sa spaja ich historia a tak by sa k nemu stavli.
Cela proti-cannabisova kampan zacala v US,kde su asi najrestriktnejsie zakony (s vynimkov tych par statov kde to je vyuzite na medicinske ucely) a od toho sa chytila cela planeta.
Ja osobne tiez niesom za LEGALIZACIU,staci DEKRIMINALIZACIA a znizenie postihu v suvislosti s cannabisom a SPRISNENE tresty pre tvrde drogy.Tiez by malo spravit prezoskupenie drog nieco ako v UK.
Ak chcete vediet (pre vseobecny rozhlad) ako sa k tomu stavaju ine staty, www.webehigh.com (v anglictine).
Co je vsak NAJhorsie,najhlupejsie a najzarazajucejsie? SLOVENSKO nerobi rozdiely medzi psychotropnym a technickym konope.TOTO je znamkou cistej birokracie a lobizmu.Je to hlupe, brani rozvoja vidieka a slobodnemu podnikaniu (kto nevie co sa da s technickym konope,nech si zisti).Uz bola o tom aj reportaz v nemenovanej Televizii (vid zaznam www.youtube.com).
Hlavne je za ZAKAZ pestovania technickeho konope je v rozpore s EU zakonmi.Sme jediny v EU.Ako xete dosiahnut dekriminalizaciu pri terajsej situacii??Okrem tych dobrych krokov nasej vlady,by sa urcity pankovia mali pozriet coby len k nasim susedom do CR.
MZP SR a PPZ SR - dakujeme Vam

Kuknite http://www.changenet.sk/index.stm?apc=1-forum--78704------1-1&nocache=1&sh_itm=49b805e1eec574f6f3ec7ea05c3f8aa1&rXn=1&rXn=1
a pozrite aj diskusie k clanku, je tam dobrych par linkov.

S pozdravmi,

Napsal Meck da 11.04.2008 o 10:49:05


osobne uzivam marihuanu prilezitostne.alkohol nepijem vobec.konope je v prvom rade rastlina,nie dorga.drogu z nej spravi kriminalizacia formou zakona.je vedecky dokazane,ze konope pomaha pri lieceni mnohych chorob,ako je napr.parkinsonova choroba,rakovina.takisto pomaha ludom chorym na AIDS pri ich tazkoztiach s bolestami a dehydrataciou.podla mojho nazoru,je velkou chybou svetoveho zdravotnictva ignoracia konope,koli nalepke ´droga´.

Napsal patrik da 22.05.2008 o 21:37:17


Iba parkrat som hulil a aj ked to na mna neposobilo uplne najlepsie (prilis ma to utlmuje a to mi vadi), aj tak si myslim, ze by trava mala byt dekriminalizovana. ALE NIE LEGALIZOVANA! Zle na dekriminalizacii bude, ze na tom stale bude zarabat mafia.
Ale ak si to niekto moze vypestovat doma,mafia nebude profitovat tak,ako profituje teraz.

Dalsia vec je, ze ak bude trava dekriminalizovana, nebude z toho mat zisk stat - a to je dolezite,pretoze stat je kopa byrokratickych vymyslov, ktore boli vytvorene, aby mohli byt ovladane masy ludi. Aby niekolko ludi malo zase moc nad ostatnymi a zaroven ti ostatni si mysleli, ze ziju v "demokracii". (Bohuzial odstranenie statu v sucasnej situacii by len viedlo k chaosu,ludia by na to doplatili,pretoze SU NAUCENI zit a mysliet EFOISTICKY - A TO JE ZLO).

Okrem toho, kopa problemov (vratane problematiky drog), ktorymi sa zaoberaju vlady štátov, aj tak len odvracajú pozornosť od skutočných problémov, ktoré devastujú ľudskosť, životné prostredie, slobodu, myslenie...

A napokon, ludia ktori hulit chcu, hulia aj keď je to nelegalne. Spomenme si na neuspechy prohibicie alkoholu v USA.

Napsal hulllu da 10.07.2008 o 00:05:10


ehm...pardon: LUDIA SU NAUCENI ZIT EGOISTICKY...NIE EFOISTICKY:-P

Napsal hulllu da 10.07.2008 o 00:07:03


Ja si myslím že mariahuana nie je žiadna droga proste je to wec ktorá je úplne úžasná fajčím ju už 2 roky a nemyslím si že je to nejaká droga. Raz som skúsil pervitín to je droga jak hovado! Marihuanu by mali legalizovať aspon na tolko aby neboli za nu takéto prísne tresty je to čisto prírodná wec takže prečo by to malo byť nelegálne to ako keby bola nelegálna muchotrávka ktorý je určite omnoho silnejšia z úplne iným efektom ale takým že sa môže človek pod vplyvom aj zabiť MARIHUANA ešte nikoho nezabila! Ale alkohol zabíja na svete ludí stále,a z alkoholu si postupne ničím mozgové bunky a orgány...

Napsal Toxik da 10.07.2008 o 22:27:28


ale tak povecte mi koho este zavreli zato ze mal pri sebe 1 G? ako hulim uz dlho zopar ludi uz zavrali ale iba tych co predavali.Maximalne vas postrasia od koho to mas a co jak ale fakt chcem vidiet cloveka koho zavreli za 1 G? nezastavam sa nikoho ale je to pravda sice bral by som to tak keby bola iba pokuta za vecsie mnozstvo ako je jedna davka sice nai neviem kolko je jedna davka.

Napsal ThC da 16.09.2008 o 20:11:31


No podla mna je urcite lepsia trava nez alkohol.. Kolko ludi pije a skonci horsie nez taky clovek, ktory huli marihuanu? Nahodou su to v pohode ludia.. Ja sa hulim cez pol roda a som za dekriminizaciu a za coffeshopy.. Keby nastala legalizacia, nedopadlo by to najlepsie, ale clovek nikdy nevie :) Chodim vo svete marihuany dlhsie a podla mna by legalizacia skro prospela.. Lebo takto sa vytvara zavislost.. Ked sa clovek musi obavat ze ekd si zahuli, pride mu an to niekto a podobne veci.. Alebo ked si chce sit zahulit, musi davat pzoor na ludi ci niesu pri nom.. Kebyze si clovek moze volne niekde zapalit jointa, tak by to nebolo zle... Nameisto toho, aby sme popijali radsej sa smejme nez ako opilci sa potulovat a gracat vsade naokolo. Jointik namiesto pohariku - ziaden probelm. A pestovanie? Urcite b ytym skoncila kriminalita a kazdy by si rad vypestoval rastlinku ci uz ako ozdobu laebo na hulenie..

Napsal Bob_Marley da 29.09.2008 o 23:15:30


Som rád, že sa konečne začala riešiť otázka "Dekriminalizácia" a nie "Legalizácia" ( i keď by to bolo lepšie ;) pretože si osobne myslím, že nemá zmysel posielať do basy ľudí, ktorý tam nemajú čo robiť, pretože alkoholici si voľne behajú po ulici a obťažujú okolitých ľudí-to nemá úroveň, pretože ľudia, ktorý húlia Marihuanu sú vo väčšine slušný a rozumný ľudia, ktorí nepotrebujú robiť ( hovadiny ) na verejnosti.. Bol by som rád keby v tomto Debilnom štáte nastala konečne nejaká pozitívna zmena v takomto smere

Napsal Vlasgrass [web] da 26.04.2009 o 13:10:28


No travu uzivam casto... Trava je lahko dostupna droga pre mladych aj dospelich ludi, ktora neovliznuje konanie ani notoricke schopnosty ako alkohol ci ine silnejsie drogy. Konzumentacia marihuani je zdravsia ako pitie alkoholu ci konzemntacia inych latok... Keby s a Marihuana zlegalizovala ako v Ceskej republike 1-2g na osobu by sme policajtom usetrili pracu z papierovanim. Tym by aj "dillery marihuany" by zacali zanikat. Bol som zadrzany z 0.5g marihuany a uz som zlocinec a vrah pre policiu nebezpecni pre okolie a zbytocne zapisi do vipisu trestov ci trestneho registru... Tym keby bola legalizovana trava by "podsvetie dostalu ranu pod pas".

Napsal hyena44 da 13.06.2009 o 19:59:58


no tak proti marihuane apsolutne nic nemam a marihuana je ukludnujuca viem s vlastnej skusenosti asi tak pred rokom som konzumoval alkohol pomali kazdy den a bolo mi blbo som horsie vichadzal s mojim okolim s rodinou bol som agresivnejsi ale od kedy som v alkohole abstinent a dostal som sa k marihuane tak mam ovela krajsi svet lepsie vychadzam s blizkymi s rodinou a je to dost divne ale zlepsil sa mi priemer znamok v skole som stdentom na strednej skole posledny rok som tam a normalne sa citim aj na to ze zmaturujem pred tim som mal skoro same 4 na vysvedceni aj celkovo a od kedy konzumujem marihuanu tak su to 2 az 3 cize je to lepsie nez alkohol v dôsledku a aj osobne sa citim lepsie a preco bi mal stat obmedzovat ludstvo v tichto veciach su veci co su proti zakonom anarchia bi tu nemohla byt bo ludia su jebnuti a znicili bi vsetko co maju ale preco az tak obmedzovat tich ludi marihuana je cisto prirodna droga a nie chemicke picoviny toho bi som sa ani nedotkol a sam osobne dufam ze tu bude na tomto uzemy dekriminalizovana marihuana

Napsal to je jedno da 31.07.2009 o 23:10:16


Prosím ťa anonym - veď keď konáš protizákonne, logicky musíš za to pykať!!! Tak sa nesťažuj a pykaj!!! To si ešte aj REBEL keď ti to vadí. A nepatríš ani do školy vzdelávania ak v tom pokračuješ aby si vedel, ale do basy! taký je zákon! Taká sloboda nefunguje iba v tvojich snoch, ale nie v zákone nášho čiže aj tvojho neomylného štátu. Aby si pochopil. Keby som mal adresu tak by som ťa natočil ako to robíš a potom by som ťa asi udal - nemám rád drogy!! Sú zlé, až na alkohol - ten je určite zdravší, inač by nebol legálny (chápeš?)- marihuana musí byť zlá, chápeš - zákon je daný. Skús sa za deň 10x opiť z drahého alkoholu a 10x zdrogovať z tej tvojej marišky či hašišu či čo a hneď ti bude jasné že alkohol je i zdravší i lepší - jednoduché zistenie prečo nelegalizovať ani dekriminalizovať tu prekliatu marišku

--- tohoto cloveka by som chcel vidiet ... ako mozes napisat takuto magorinu)??? fakt by som si dal stebou duel.. ty by si sa 10x ozral a ja by som sa 10x nahulil a videl by si kto by bol na tom lepsie... ver mi ze ja z tej mojej "marisky"... Nemam rad nazory ludi ktori sa nevyznaju... Ale ok, tvoj nazor... skus sa zamyslet a poznas ake to je v skutocnosti...

Napsal Nechapem... da 29.08.2009 o 18:23:17


Ja som dalši kto môže potvrdiť kometare ostatnych. Ked som pil alkohol pred pol rokom (sice iba 1x do tyzdna) citil som ze sa zomna stava troska. Bol som agresivneši. Ked som to prehnal bolo mi zle este dalši den nato. Citil som aj zavislost. Odkedy fajčim travu zmenilo sa to všetko. Som veselši, viac mi chuti jest :) s každym dobre vychadam. Urcite Dekriminalizovat. Ked idem zahulit nechcem sa stale obzerat ci ma niekto nevidi ci nieje nablizku policajna hliadka atd. Tresty za drzanie aj minimalneho mnozstva sa vymykaju rozumnemu mysleniu.

Napsal Meno da 03.10.2009 o 18:21:28


Urcite Dekriminalizovat. Ja marihuanu hulim, niektori hovoria ze je to droga no mne sa skor tvrdsia droga zda alkohol. Nemyslite? Ked si zoberete alkohol vas potopi, ale marihuana vas rozvesely,
alkohol - zhorsuje vas zdravotny stav a to rapidne pri castom uzivani ....
a pokial ja viem tak marihuana sa pouziva aj na medicinske ucely .... jasne ze skodi aj marihuana, ale nie v takom rozsahu ako alkohol ... marihuana je skor liek ako by mala skodit . skor by som povedal ze zakazat ALKOHOL a povolit marihuanu :)... môj nazor ....

Napsal :) da 07.10.2009 o 22:51:26


Určite som za to Dekriminalizovať. Húlim trávu už nejaký čas. Nevidím na tom nič zlé........ Keď si tak spomeniem na časi keď som ani nevedel čo to je. Hmmmmmm to boli časy alkoholové ako malý fagani sme behali po diskotékach a nasávali ten hnusný chlast s ktorého sme sa medzi sebou bili a potom na druhý deň boli mimo. Nech mi niekto povie že toto isté robí s ľudským organizmom aj marihuana....
Pekná blbosť pre ľudí čo odpovedali áno.
Toto je len tvrdohlavosť a zakomplexovanosť slovenských ľudí ktorý nevedia čo je čo.... Ako môže rozprávať človek čo to nikdy neskúsil???? zaujimavé taký človek nech sa ide ožrať a biť domov svoju rodinu ako je to vo veľa domácností.
Ja to stále nedokážem pochopiť..
Ale asi budeme musieť počkať pokým sa vymenia generácie a tie staré zakomplexované mozgy odídu... "bolo by aj na čase"
Som jednoznačne za to aby požitie marihuany nebolo trestné !!!!
Veď sa už len pozrite na Holandsko ktoré keď zlegalizovalo marihuanu tak drogová závislosť ľudí na tvrdých drogách rapídne klesla. Preto lebo čo je zakázané to najviac chutí.
Zakážte chlast čo sa bude diať?

Napsal pajc da 15.10.2009 o 13:49:01


tresty za travu niesu vobec na mieste,pokazit niekomu zivot a zvalovat to na bylinky.pripada mi to ako v stredoveku.poznam ludi co maju takmer 40 rokov a fajcia ju od cias ked sa stala trendom,su to mili,citlivi a aj uspesny ludia ktory fajcenie povazuju viacmenej za ritual ako ubohe dorazenie sa ktore oblubuju alkaci.je to liek ako aj na dusu aj pre telo a jeho vzajomnu harmoniu ktoru trava navodi.je to blaznive ale raz to hadam pochopia vsetci ked im narodne spolocnosti prestanu klamat a strasit

Napsal richard da 13.11.2009 o 16:50:44


V tejto diskusii som si všimol tri zaujímavé veci:
1)Komentujú väčšinou huliči :)
2)Veľa ľudí na Sovensku nepozná rozdiel medzi dekriminalizáciou a legalizáciou
3)Nikto tu zatiaľ nepomenoval ten najväčší problém, a tým je podľa mňa zarážajúca neinformovanosť verejnosti. Ku zmene názoru spoločnosti na veľmi nebezpečný alkohol a trochu nebezpečnú marihuanu môže dôjsť len vtedy, ak bude k ľuďom z dôveryhodných zdrojov prúdiť osveta (lebo sám si človek osvetu nespraví, až kým nezačne huliť :) ).

Napsal Matej Borko da 28.12.2009 o 14:51:14


w prowom rade by sa mala marihuana oddelit od ostatnych drog pretoze wecsina ludi si powie ked je marihuana droga a wiskusal som ju a nic zleho mi nesprawila preco ked ostatne drogy ktore su rownalo zakazane newiskusat aj tie dalsow wecow je informowanost rodicow kolko rodicow wie ake drogy wlastne existujeu? wedia ze drogy su aj alkohol cigarety kawa cokolada? wedia ake maju nelegalne drogy ucinky ? preco ked rodic wiswetli detom aby nepili (wacsinou) to ma wacsi vyznam ako ze alkohol (udajne) nekupia do 18 rokow a to hlawne podstatne pre mna je to ze dekriminalizacia w lepsom pripade legalizacia by mala podla mna w konecnom pripade wzdy lepsie dosledky ako horie toto wsetko sa uz na swete dialo prohibicia alkoholu uz w amerike aj ked dawno zawedena bola co bolo toho nasledkom ? obmedzenie alkoholu ? to uzcitenie nasledkomm toho bolo ze zisky z predaja alkoholu nesli statu ale mafii ktorej aj tak welka maoc sa este upewnila z jej primami myslite ze toto je pre spolocnost lepsie ? myslite ze ked budete podporowat zisky mafie a trestat newinich (nielen ale zwacsa) studentow bude to pre stat lepsie ? wed ke by sa marihuana aspom dekriminalizowala ako w CR kazdy by si myslim 5 rastlin mohol pestowat doma a jej cena by zasadne klesla na dol a potom by sa mafii uz s nou neoplatilo obchodowat a pre mafiu je daleko tazsie predawat twrde drogy ako marihuanu ktoru vyskusalo tristwrte studentow w SR wela krat pocujem : KEBY SI MAL TI DETI URCITE BY SI NEXCEL ABY JE FAJCILI A DEKRIMINALIZACIA JEJ K NEJ PRISTUP LEN ULAHCI CO BY ZNAMENALO NARST UZIWATELOW lenze trreba si uwedomit ze ked by ste sa isli pozreiet na ociaku strednu skolu garantujem wam ze by ste na nej marihuana nasli wecsina ludi si mysli ze by sa po dekriminalizaci marihuana DOSTALA SEM lenze marihuana tu uz dawno je a kto uz hu (nielen) skustit xcel tak ju skusil lebo zohnat ju fakte neni preblem tak preco si slepo zatwarat oci pred "problemom" ked je ho treba riesit cim si mlady clowek wiac skazi ziwot uziwanim alebo tim ze mu bezdowodne daju dami do registra trestow a nemoze si najst (lepsiu) pracu a ti prispiewat spolocnosti ako by mohol tato tema by bola na strasne dlhe rozoberanie lebo aj ked som tu napisal toho je to iba maly zlomok z toho co na wlastne oci widim kazdy den

Napsal :-D da 28.07.2010 o 18:42:01


Ja som pred rokom odovzdal na parkovisku pri ekonomickej pri kontrole, vrecusko s marihuanou, teraz si ma predvolali a riesi sa to, pod expertizy, som im odovzdal vrecusko s obsahom 707 mg (ani nie 1 gram), a na vysluchu robil zo mna vysetrovatel, zlocinca a este k tomu mi hovoril, ze toto mnozstvo je uz vela, takze sa to to mam uz horsii paragraf, takze som trosku zmeteny, z toho co ma caka. =(

Napsal Janko da 01.09.2010 o 13:16:41


Marihuana nikdy a nikomu nepomoze vyriesit akykolvek problem, naopak, jej uzivanim si mnohe a "velmi prijemne problemy" pre seba a svoju rodinu obstarate napr. dalsiu "zarobkovu kriminalitu" na jej kupovanie. Kto umyselne porusuje zakony krajiny v ktorej zije musi pocitat s nasledkami. Tam kde sa dodrziavaju zakony, tam zacina sloboda.

Napsal Igor da 14.10.2010 o 00:04:54


Ja osobne som nasmerovany proti užívateľom. Tráva ma určite veľký vplyv na psychyku ľudí....veľmi veĺký. Otupuje človeka a zanecháva z neho len tien. Avšak som za legalizáciu Marihuany a to z toho dôvodu, že sa to aj tak konzumuje všade. Takže keď sa môže človek zničiť alkoholom.. prečo by sa nemohol aj ľahkými drogami? Čo je to potom za demokraciu?

Napsal RF da 09.01.2011 o 09:32:58


Je mi smutno, ze sa stale najdu ludia ktory budu dokonca POZADOVAT trest zato, ze ma niekto pri sebe travu… Myslite si, ze ste prudko inteligentny a ti najlepsi lebo marihuana=droga=fetak=zlo,peklo a vsetko najhorsie…. Take jednoduchsie priame uvazovanie… Moja babka co ma 80 rokov takto uvazuje… Nedokazete pochopit, ze tu neide o to, aby spolocnost uznala travu za neskodnu? Tu ide o to, ze ked sa niekto rozhodne, ze si namiesto vodky da travu aby nemal riziko ist do basy? Viete kolko vysokoskolakov huli? Buduci doktori, pravnici…. to si ozaj myslite, ze by mali ist do basy alebo minimalne mat zaznam v registri trestov? A co sa tyka brany k tvrdym drogam – nebudte smiesny preboha…. prvu tekutinu co ste vypili bolo mlieko takze ked je niekto alkoholik da sa povedat, ze zacinal na mlieku… ZAKAZME MLIEKO! ci? Ja chapem, ze vacsina z vas je az tvrdohlavo zadubena a pozaduje zakaz aj ked vobec netusite co to je… 2x ste citali clanok v novinach a raz ste poculi a teraz mudrujete…. Liter palenky mozem vypit a je to ok uplne legalne – kolko zloby to spravi je podla vas ok? Ale ked sa sfajcim tak 95% z vas mudrlantov pri pri osobnom rozhovore ani nepostrehlo, ze mi nieco je…. ale darmo budem vysvetlovat vy ste predsa ti inteligentny a iba vas nazor je ten najlepsi ze? inak btw. Rasto Zitny sposobil SMRT a dostal 2,5 roka… Vysokoskolak co ma vo vacku 0,01 gramu podla paragrafu 171 moze dostat az 3 roky…. no co stale vam to nedochadza???

Napsal nazor da 07.12.2011 o 17:11:59